STANDING COMMITTEES

2019-2020

 

NEGOTIATIONS COMMITTEE*

Adam Urbanski, RTA, Chairperson

Martha Keating, RTA, Co-Chairperson

John Pavone, RTA, Chief Negotiator

GRIEVANCE COMMITTEE*

Martha Keating, RTA, Chairperson

Margaret Sergent, RTA, Co-Chairperson

PROFESSIONAL DEVELOPMENT AND

INSTRUCTIONAL SERVICES COMMITTEE

Susan Goodwin, RTC, Chairperson

*Requires Representative Assembly Approval

**Elected by Representative Assembly

MEMBERSHIP COMMITTEE

Aimee Rinere, RTA, Chairperson

Mike Tobin, Vanguard, Co-Chairperson

LEGISLATIVE/POLITICAL

ACTION COMMITTEE

Candice Rubin, RRTA, Chairperson

Sharon Silvio, RRTA, Co-Chairperson

PUBLIC RELATIONS COMMITTEE

Matt Lavonas, RTA, Chairperson

MEMBERSHIP SERVICES COMMITTEE

John Pavone, RTA, Chairperson

Dave Altobelli, RRTA, Co-Chairperson

 

BUDGET REVIEW COMMITTEE

Aimee Rinere, RTA, Chairperson

John Pavone, RTA, Co-Chairperson

Stefan Cohen, CIT

Gavin Barry, #58

HUMAN RELATIONS COMMITTEE

Yolanda Montalvo, RTC, Chairperson

Barry Swan, RRTA, Co-Chairperson

Tracey Farmer, NWCP

Melissa Ketchum, #20

Leda Williams, S W/O Walls

 

STUDENT DISCIPLINE COMMITTEE*

David Wurz, RTA, Chairperson

Dawn Hohmann, SOTA, Co-Chairperson

SPECIAL COMMITTEES 2019-2020

RULES AND BY-LAWS COMMITTEE**

Lisa Englert, REC, Chairperson

“VOICE OF RTA WOMEN” COMMITTEE*

Marilyn Shapiro, RRTA, Chairperson

Mary Barnun, RRTA, Co-Chairperson

 

ACTION COMMITTEE

Mike Tobin, Vangugard, Chairperson

CRIME VICTIMS ASSISTANCE COMMITTEE

Greta Davis, #58, Chairperson

Candace Rubin, RRTA, Co-Chairperson

SPECIAL PROJECTS COMMITTEE*

John Pavone, RTA, Chairperson

Aimee Rinere, RTA, Co-Chairperson

SCHOLARSHIP COMMITTEE*

Joe Zuniga, RRTA, Chairperson 

 NOMINATING AND ELECTIONS COMMITTEE**

Karen Lahr, #44, Chairperson

Debbi Jackett, RRTA, Co-Chairperson

ROCHESTER TEACHING ACADEMY*

Debbi Jackett, RRTA, Chairperson

David Altobelli, RRTA, Co-Chairperson

HEALTH AND SAFETY COMMITTEE*

Margaret Sergent, RTA, Chairperson

Fabian Serventi, #52, Co-Chairperson

SCHOOL INNOVATION COMMITTEE*

Gavin Barry, #58, Chairperson

 

TECHNOLOGY COMMITTEE*

Bill Gerber, RTA, Chairperson

MULTICULTURAL EDUCATION AND

PARENT/COMMUNITY ENGAGEMENT COMMITTEE*

Susan Goodwin, RTC, Chairperson

Gaya Shakes, RRTA, Co-Chairperson

 

SERVICE FUND TRUSTEES*

Margaret Sergent, RTA, Chairperson

LABOR COUNCIL DELEGATES*

Margaret Sergent, RTA, Chairperson

Candace Rubin, RRTA, Co-Chairperson

 FINANCE COMMITTEE*

Aimee Rinere, RTA, Chairperson

RTA/CSD COMMITTEES

2019-2020

 JOINT LIVING CONTRACT COMMITTEE*

Adam Urbanski, RTA, Co-Chairperson

 

JOINT AFFIRMATIVE ACTION COMMITTEE*

Paula Givens, RRTA, Chairperson

JOINT COMMITTEE ON SABBATICALS*

Stefan Cohen, CIT, Co-Chairperson

LABOR MANAGEMENT COMMITTEES  2019-2020

RTA CONFERENCE DAYS COMMITTEE*

John Pavone, RTA, Chairperson

*Requires Representative Assembly Approval

**Elected by Representative Assembly

 

JOINT COMMITTEE ON ALTERNATIVE SCHOOLS*

Stefan Cohen, CIT, Co-Chairperson

SCHOOL CALENDAR COMMITTEE*

John Pavone, RTA, Chairperson